Haydarpasa Palace – İstanbul tarihi değerlerinin Alanya’daki yansıması

Yarım asra yakın otelcilik tecrübeleri ile Alanya’da, Haydarpasa Palace klon konseptini kuran, Haydarpasa Palace Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Öz Bey ve Başkan Yardımcısı Dündar Öz Bey ile adım adım hayalden gerçeğe otelcilik anılarını dinledik.
Otelcilik sektörünün inceliklerini kavrayan Sedat Öz Bey 1985 yılında Antalya’nın Side bölgesinde 16 adet bungalov ev ile mesleğe yatırımcı ve yönetici olarak merhaba der.
“KALİTE BİR BÜTÜNDÜR” sloganı ile sektöründe emin adımlarla ilerleyen yatırımcı 2015 yılına kadar emin adımlarla ilerler ve Side-Alanya mevkiinde 3 ayrı konsepte ulaşır.

2015 yılında artık bir hobiye dönen mesleği onu değişik arayışlara da sürüklemeye başlar. Hayalleri o kadar ileri giderki Alanya bölgesinde hiç düşünülmemiş ve, yerli ve de yabancı turistlerin ilği odağı olabilecek düşleri hayalden hayata geçirmeye karar verir.

Düşlerini en iyi mimarlar ve tarihi tecrübesi olan restaurasyon uzmanları ile paylaşır. Uzun yıllar düşlerini süsleyen konuları açtığı üstadlardan birisi de tarihi restaurasyon uzmanı Ahmet Haçzeyni dir. Sedat Bey’i dinleyen uzmanlar ve yakın mesai arkadaşları düş deryasında nelerin olabileceğine şahitlik edip, bu projenin bir an önce hayata geçmesi için Sedat Bey ile hem fikir olup derin bir heyecana kapılırlar.

Projenin ilk ayağı Haydarpaşa Tren Garı‘nın birebir aynısının projelendirilip ayağa kaldırılması, ortasına Kız Kulesi‘nin yükseltilmesi etrafında her zerrenin su ile bütünleşmesi ve elbette nihayetinde 23004 nolu Buharlı Lokomotif Şark Demiryolları kumpanyası tarafından 1850 yılında imal edilen ve Sultan Abdülaziz’in 1856 yılındaki fermanı ile İngilizlerin yaptığı İzmir Aydın hattında ilk çalışan lokomotifin aynısının imal edilip otelin karşısında çalışır vaziyette sergilenmesidir.
Proje hızlı bir şekilde hayata geçirilir.

Tonlarca ağırlığındaki kuleler tepeye oturtulur, iç dizayn bittikten sonra kız kulesi imal edilip otelin bahçesinin ortasında hayat buldurulur. Etrafı 3000 m2 havuz ile çevrilir, tabi bu arada Sedat Bey hiç bir ayrıntı ve kalite eksik kalmasın düşüncesiyle yapım aşamasında ki otelde sürekli inceleme ve araştırmalarına devam eder, örneğin havuzun suyunun sürekli moleküler dengede kalması için Water Vital teknolojisi ile desteklettirir.

Havuzun bir köşesine Türkiye turistik alanlarında ilk olan “Wet Bubble” ıslak balon uygulamasını yaptırır. Bu ülkemize ve Alanya bölgesine gelen tüm turist çocuklarının eğlencede sınır olmadığını hissetmesi ve su ile küçük yaşlarda barışık olmasını anlamalarına ve daha da doğrusu onlara ne kadar değer verildiğini göstermeğe yönelik bir uygulamadır.

Sedat Bey’in düşlerinin hayata geçmesi onun Side – Alanya bandında bölgenin en iyisi olan 4. Otelininde işler hale gelmesine sebeb olmuştur. Durmak yok bu hobinin en iyisi olması için son adım olan lokomotifte yerini almış ve çok kısa bir süre içinde kazanı kaynamaya, dumanı çıkmaya tekeri dönmeye başlayacak.

Hayalin gerçege dönmesi için büyük çaba harçayan Üstad Ahmet Usta duygularını bizimle paylaşırken adeta o anları yeniden yaşıyor ve bu projeleri dökümana döken o asırlık geçmişteki ustaların ruhuna hep dualarımı gönderiyorum diyor ve sanki asırlar öncesine gidercesine içler çekiyor.

Evet yolunuz Alanya’ya düştüğünde daha yolda seyir halinde iken gözünüze mutlaka ilişicek Haydarpasa Palace ve göreceklerinize inanmakta zorlanacak ve diyeceksinizki yanlışlıkla İstanbul’amı geldik. Yüzünüzdeki tebessümü görür gibiyim, hayır doğru geldiniz açıldığından bu yana boş odası olmasada, ülkemizin gurur kaynaklarından biri olan bu mekanı mutlaka görün gezin, insan sevgisi ile bütünleşmiş kurucusu Sedat Bey’in bir kahvesini bir çayını içiniz…

“Sedat Öz” zincir oteller ve akıl almaz mekanların mucidi olsada hayat “O”nda hiç bir şeyi değiştirmemiş hala mutavazi hala her insana sevgi dolu yaklaşımları ve güler yüzlü ve aynı zamanda hep saygı ile mesafeli ekibi ile sizlere bu harikulade mekanı gezdirmekten mutlaka keyf alacaktır.

z.ç.